Adresli Yangın Algılama Sistemlerinin Önemi

Adresli Yangın Algılama Sistemlerinin Önemi genel olarak bakıldığında oldukça fazladır. Yangının büyümesini engelleyerek kısa sürede müdahale edilmeyi kolay hale getirir. Bu şekilde otomatik olarak can ve mal kayıplarının önüne geçilmiş olur. Bu sistem donanımlı bir yangın algılama sistemidir.

Yangın alarm sistemi ile birlikte çalışabilen  adresli yangın algılama sistemleri bina için gerekli olan yangın güvenlik önlemlerinden biridir. Adresli yangın algılama sisteminde kullanılan parçalar yangını algılamakta ve panel tarafından yönetilmekte olan çevre bileşenlerinden meydana gelir. Algılama paneli ile gönderilen bilgi yangın alarm sistemini devreye sokar.

Yangın algılama sistemlerinde yangın şiddetini kontrol altına almak için konvansiyonel yangın algılama sistemleri de kullanılır.

Adresli Yangın Algılama Sistemlerinin Önemi - Uzay Yangın

Analog Adresli Yangın Algılama Sistemleri

Analog adresli yangın algılama sisteminin tanınması  son derece önemlidir. Analog adresli yangın algılama sistemlerinin kullanım amacı yangına benzeyen fakat tehlikeli olmayan durumlara karşı sistemin çalışmamasına yardımcı olan bir ek sistem olarak düşünülebilir.

Analog adresli sistemler binanın içerisinde var olan hava kirliliği sigara dumanı ve havada hızlı şekilde hareket  partiküller gibi durumlarda yangın alarm sisteminin çalışmaması için kurulmuş bir sistemdir.

Analog yangın algılama sistemleri sayesinde yanlış alarm veren dedektörlerin hata payı en aza indirilmiştir.

Haya payını en aza indiren bu şekilde güvenli bir ortam sağlayan analog adresli yangın algılama sisteminin kullanımı oldukça basittir. Her yönden sağlamış olduğu avantajlar ile can ve mal güvenliği koruma altına alınmış olur.

Yangını doğru şekilde tespit ederek olası tehlikelerin önüne daha bilinçli bir şekilde geçilmiş olur.

Bu sistem ortamda var olan işi değişimlerini duman ve ısı dedektörü ile algılar. Dolayısıyla yanlış alarmlar en aza indirilmiş olur. Bu şekilde bina daha emniyetli ve güvenli bir hal alır.

Yangın öncesi yangını ihbar etmek için adresli panonun yerleşmesi, kontrol paneline gelen verilerin kaydedilmesi ve bozuk sinyallerin algılanması analog adresli yangın algılama sistemine bağlıdır.

Analog Adresli Yangın Algılama Sistemleri - Uzay Yangın

Adresli Yangın Algılama Sistemi

Adresli yangın algılama sistemi yangın algılama ve ihbar etme konusunda oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu alarm sistemlerinde var olan her bir bileşenin kendine ait bir adresi vardır. Bu adres yani kimlik bilgisi ile sistem yangını ihbar eder.

Sistemde yer alan gaz ve ısı dedektörleri ortamda var olan dumanı algılar ve buna bağlı olarak ilgili yerlere bildirir. Adresli yangın algılama sistemleri yüksek binalara, konutsal alanlara uygulanabilir.

Adresli Yangın Algılama Sistemleri Uzay Yangın - Uzay Yangın

Konvansiyonel Yangın Alarm Sistemi

Konvansiyonel yangın alarm sistemi yangının başlamasından hemen sonra ortamda olan duman ısı ve gaz belirtilerini haber veren basit bir sistemdir.

Yangın alarm sistemlerinde konvansiyonel sistemler çok sıklıkla tercih edilir. Geleneksel olan konvansiyonel algılama sistemlerinde yangın ihbarı için gelen bilgiler siren yada flaşör ile haber verilir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Uzay Yangın
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • İkitelli OSGB Mh. Pik Dökümcüler San. Sitesi TEM 34 B Blok No:68 Başakşehir/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.