Düşük Genleşmeli Köpüklü Söndürme Sistemleri

Köpüklü söndürme sistemleri yanıcı ve patlayıcı sıvı maddeler bulunan yerlerin söndürülmesi için kullanılan en etkili sistemdir. Köpüklü söndürme sistemleri bazı tehditler için tek söndürme alternatifidir. Bu sistemde söndürücü olarak özel köpükler kullanılır.

Daha fazla '' Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri '' içeriği için hemen uzayyangin.com/blog.html bağlantısını ziyaret etmelisiniz. Hazırladığımız içeriklerde yangından korunum ve söndürme sistemleri alanında güncel gelişmeleri takip edebilir ve bu sektördeki sorularınıza çözüm bulabilirsiniz.!

Gelişen endüstri ile birlikte üretim alanlarında çok sayıda ve çeşitli kimyasal maddeler kullanılmakta ve bu da yangın riski boyutunu arttırmaktadır. Özellikle su ile söndürmenin mümkün olmadığı yangınlarda suya köpük konsantresi eklenerek yangına müdahale edilebilmektedir. Özellikle yanıcı parlayıcı madde üretilen ve depolanan tesislerde köpük kullanımı oldukça yaygındır. Bu sistemde söndürücü olarak özel köpükler kullanılır. Bu köpükler yakıt buharı ile oksijenin temasını engeller.

Düşük Genleşmeli Köpüklü Söndürme Sistemleri

Köpükler genleşme oranları ile tanımlanırlar. Bu oran ; köpük sıvısının hava ile temasından önceki hacminin, oluşan köpük hacmine oranı olarak tanımlanır.  Düşük genleşmeli sistemlerde bu oran 20:1 dir. Düşük genleşmeli köpükler hacminin 20 katına kadar genleşen köpüklerdir. Bu özelliği nedeniyle sıvıların üzerinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Otomatik Köpüklü Söndürme Sistemleri

Otomatik Sistemli Köpüklü Söndürme Sistemleri

Köpüklü söndürme sistemleri hem manuel hem de otomatik olarak tasarlanabilir. Bu sistemin amacı yanan bölgeye anında müdahale ederek yangının önüne geçmektir. Su ile söndürülmesi mümkün olmayan alevlenme özelliğine sahip yanıcı sıvılar büyük yangın riski oluşturmaktadır. Bu sıvıların üretimde kullanıldığı veya depolandığı birçok nokta vardır. Bu noktalarda yangın riskini ortadan kaldırmak için köpüklü söndürme sistemleri tercih edilmektedir. Sistemin kuruluş aşamasında bazı zorunlu parametreleri doğru kullanmak gerekli performansı yakalayabilmek için önemlidir.

Düşük Genleşmeli Köpüklü Söndürme Sistemleri Uygulama Alanları

Düşük Genleşmeli Köpüklü Söndürme Sistemleri Uygulama Alanları

Yangın söndürmede kullanılan köpük; basınçlı su, köpük sıvısı ve hava karışımlarından elde edilen ve küçük kabarcıklardan meydana gelen bir söndürücüdür. Genellikle su ile söndürülmesi mümkün olmayan yakıtların yanması sonucu meydana gelen yangınlarının söndürülmesinde kullanılır. Köpük yanmakta olan yakıt yüzeyindeki buharlaşmayı engeller, oksijen ile yakıt buharının temasını keser, yakıt yüzeyi ile alevleri birbirinden ayırır, yakıt yüzeyinin çevresindeki metal yüzeyleri soğutur. Bu gibi özelliklerinden dolayı su ile söndürülmesi mümkün olmayan Yangınlarda köpüklü söndürme sistemleri tercih edilir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Uzay Yangın
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • İkitelli OSGB Mh. Pik Dökümcüler San. Sitesi TEM 34 B Blok No:68 Başakşehir/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.