Elektrik Kaynaklı Yangınları Söndürmek İçin Ne Kullanılmaz?

Yangınlar çeşitli sınıflarca değerlendirilen önemli ve etkili felaketler arasındadır. İnsanlara oldukça zarar veren yangınlar arasında elektrik yangınları da yer almaktadır. Peki elektrik kaynaklı yangınları söndürmek için ne kullanılmaz? Daha doğrusu elektrikli yangınları söndürmek için hangi tür söndürücü sistemleri kullanılır? Bu gibi detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Bilindiği üzere yangınları A sınıfı, B sınıfı, C sınıfı, D sınıfı, E sınıfı ve F sınıfı yangınlar olmak üzere çeşitlere ayırabiliriz. Bu çeşitler arasında E sınıfı yangınlar elektrik yangınlarını kapsayan yangınlar olup etkisi de bir hayli büyüktür. Elektrik yangınlarında bilinenin aksine su kullanılması bu yangının çok daha fazla alevlenmesini sağlayacaktır.

Elektrik Kaynaklı Yangınları Söndürmek İçin Ne Kullanılmaz? Uzay Yangın

E sınıfı yangınlar olan elektrikli yangınlarda su kullanılmasıyla birlikte suyun iletkenliğinden kaynaklı olarak elektrik iletkenliği de artacaktır. Bu sebepten ötürü yangının daha da alevlenerek büyümesi de ihtimaller arasındadır. İnsanlara elektrik çarpması da yine ihtimaller dahilindedir.

Elektrik Yangınları Hangi Sınıfa Girer?

Elektrik yangınları hangi sınıfa girer? sorusunun yanıtı olarak giriş kısmında da belirttiğimiz üzere E sınıfı yangın türleri olarak açıklamakta yarar vardır. A sınıfı yangınlar katı malzemelerin, B sınıfı yangınlar sıvı malzemelerin, C sınıfı yangınlar gazlı maddelerin, D sınıfı yangınlar metal ürünlerin, F sınıfı yangınlar ise kızarmış yağların yanmasından dolayı oluşan yangın sınıflarıdır. E sınıfı yangınlar ise elektrik tesisatı ya da elektrik ürünlerinin oluşturduğu yangınlar olarak bilinmektedir.

E sınıfı yangınların söndürülmesi için de gerekli söndürücü sistemlerin evlerde, işyerlerinde bulundurulması gerekmektedir. Nitekim yangına müdahale konusunda kişilerin itfaiye gelmeden direkt olarak müdahale etmesi de mümkündür. Bu kapsamda özellikle de kişilerin daha profesyonel biçimde yangınları ele alması adına yangın eğitimi kurslarına da katılması gerekmektedir.

Elektrik Yangınları Müdahale Yöntemleri

Elektrik yangınları müdahale yöntemleri olarak ele alınacak ilk söndürme sistemi mutlaka karbondioksit söndürme sistemidir. İçerisindeki karbondioksit kaynağıyla birlikte ortamdaki oksijen oranının azaltılması yangının söndürülmesine de etki edecektir.

Elektrik Yangınları Hangi Sınıfa Girer? - Uzay Yangın

Bununla birlikte kuru kimyevi toz sistemlerinin kullanılması da yine elektrik yangınlarının kısa süre içerisinde söndürülmesine katkı sağlayacaktır. Burada dikkate alınması gereken en önemli hususlardan biri olarak suyun kullanılmaması gerektiğidir. Nitekim belirttiğimiz üzere suyun kullanılması iletkenliği artıracağından dolayı elektrik yangınlarının da daha alevli olmasına ve daha da büyümesine sebep olacaktır.

Bu gibi durumlarda mutlaka belirttiğimiz üzere karbondioksitli söndürme sistemleri ve kuru kimyevi tozların kullanılması yangının daha kısa sürede söndürülmesini sağlayacaktır.

Bu tür bilgileri edinmenin en yegane yollarından biri de yangın eğitimleri kurslarına katılmaktır. Evlerde, işyerlerinde yani kapalı ortamlarda bu yangının çıkma ihtimali daha yüksek olup neticesinde kişilerin de en etkili yöntemleri profesyonelce ele alması gerekmektedir.

Elektrik Kaynaklı Yangınlar ve Korunma Yöntemleri

Elektrik kaynaklı yangınlar ve korunma yöntemleri olarak genel anlamda detaylara yer verdik. Ancak özet geçmek gerekirse;

Elektrik yangınları E sınıfı yangınlarına girmektedir. E sınıfı yangınlarının oluşmasında ise elektrik tesisatları ve elektrik ürünleri ön plandadır. Elektrik yangınlarının son derece iyi biçimde söndürülmesi adına da yine kişilerin kuru kimyevi toz sistemleriyle birlikte karbondioksitli söndürme sistemlerini kullanması önemlidir.

Elektrik Yangınları Müdahale Yöntemleri - Uzay Yangın

Suyun kullanılması yangının daha da alevlenmesini sağlayacaktır. Her ne kadar alışılagelmiş bir durum olsa da bu tür yangınların söndürülmesi için suyun hiçbir şekilde kullanılmaması gerekmektedir. Su yerine belirttiğimiz üzere kuru kimyevi toz sistemlerinin ve karbondioksitli söndürme sistemlerinin kullanılması en etkili çözümlerden biridir.

Elektrik yangınları ve müdahale yöntemleri olarak bu gibi yöntemlerin kullanılması yangının çok daha kısa sürede önlenmesini de sağlayacaktır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Uzay Yangın
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • İkitelli OSGB Mh. Pik Dökümcüler San. Sitesi TEM 34 B Blok No:68 Başakşehir/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.