İşletmelerde Yangın Önleyici Tedbirler

İşletmelerde Yangın Önleyici Tedbirler ile olası yangın anında can ve mal güvenliğini sağlamak daha mümkün hale gelir. İşletmelerde yer alan yangın önleyici tedbirler yangının tehlikesini azaltacak pek çok madde içerir. Yangın esnasında ve sonrasında da bu önlemlerin ciddi faydası görülür.

Bunlardan ilki işletmede var olan duman sensörü gibi yangını en hızlı şekilde binadaki var olan diğer kişilere haber veren cihazlardır. Bu şekilde yangın büyümeden binayı en hızlı şekilde tahliye etmek mümkün hale gelir.

İşletmelerde Yangın Önleyici Tedbirler - Uzay Yangın

Dolayısıyla yangında hem mal hem can kaybını en aza indirip kontrol altına almak daha kolay hale gelir. Bunun ile birlikte yangın söndürme ekiplerinin olaya müdahale etmesi kolaylaşır.

İşletmelerde yangın önleyici tedbirler güvenlik önlemleri başta olmak üzere pek çok konuda yangını daha az hasarla atlatmaya imkan sağlar. Bu nedenle her işletmede mutlaka yangın önleyici tedbirlerin konulması ve gerekli kişilere bu konuyla alakalı bütün bilgilerin sunulması gerekir.

İş Sağlığı Ve Güvenliğinde Yangına Karşı Alınacak Tedbirler Nelerdir?

İş sağlığı ve güvenliğinde yangına karşı alınacak tedbirler nelerdir sorusuna cevaben alınacak pek çok önlem vardır. Bunlardan ilk yangın çıkışlarını her daim açık tutmak ve yangın çıkışlarını doğru şekilde ışıklandırma sistemi ile aydınlatmak gerekir.

Yangın esnasında kullanılacak olan en önemli araç gereçler en kolay yerde bulunması gerekir. Yangın esnasında acil çıkış ve tahliye planı hayati önem taşıdığı için yangın öncesinde mutlaka tahliye planı ve koruma sisteminin oluşturulması gerekir.

Bu plana sadık kalıp yeri geldiği zaman gerekli güncellemenin yapılması ve ara ara kontrol edilmesi gerekir. Yangın esnasında ilk olarak yangına müdahale edecek ekiplerin plana dahil edilmesi ve her zaman hazır olarak gerekli eşyaların bulundurulması gerekir.

İş Sağlığı Ve Güvenliğinde Yangına Karşı Alınacak Tedbirler Nelerdir? - Uzay Yangın

Yangın söndürme tüpünün her katta en ideal alanda bulundurulması ve tüplerin düzenli olarak bakımının yaptırılması gerekir. Yangın tahliye planında yangına müdahale edecek kişilerin yangın söndürme tüpünü nasıl kullanacağı gerektiği en doğru şekilde öğretilmesi gerekir.

Yangın için önleyici ve sınıflandırıcı tedbirler alınarak yangın paniğinin de önüne geçmek mümkün hale gelir. Yapıda yangın güvenliğini sağlamada uygulanacak taktiklerin en önemlisi yangını haber verme ve yangın tahliye planını oluşturmaktır. Tahliye planında acil çıkış kapıları ve merdivenleri doğru şekilde gösterilmesi gerekir.

Yangın esnasında binada bulunan kişilerin sakin ve doğru şekilde çıkış kapılarına yönelmesi çok önemlidir.  Acil tahliye planına bu konu ile alakalı bir başlık atılması gerekir. Konuya ek olarak yangın esnasında oluşabilecek zehirli gazların insanları etkilememesi için önleyici tedbirlerin alınması gerekir.

Yangın son derece tehlikeli boyutlara ulaşabilen bir durumdur. Her konuda işletmelerin yangın önleyici tedbirleri alması ve uygulaması gerekir. Bu konuyla alakalı işletmelerin cezai işleme tabi tutulmamaları için de yangın önleyici tedbirleri uygulamaları gerekir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Uzay Yangın
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • İkitelli OSGB Mh. Pik Dökümcüler San. Sitesi TEM 34 B Blok No:68 Başakşehir/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.