Makaralı Yangın Merdiveni

Makaralı Yangın Merdiveni yangın esnasında olabilecek tehlikelere karşı koruyan ve acil çıkış yerlerinden kolaylıkla çıkmayı sağlayan bir yapıdır. Hemen hemen her binada bulunması gereken en önemli yapı olarak kabul edilir.

Makaralı Yangın Merdiveni - Uzay Yangın

Yangın merdiveni türleri arasında sıklıkla kullanılan makaralı yangın merdiveni iki katlı binalarda oldukça elverişli bir kullanım imkanı sunar. İnsanları yangın esnasında güvenli şekilde tahliye olmasına imkan sağlar.

Makaralı Yangın Merdiveni Nedir?

Makaralı yangın merdiveni nedir sorusuna genel bir cevap olarak, özel çalışma prensibine bağlı olup makaraya sarılı olan ip merdiveni aşağı yönden hareket ettirir. Makara ters istikamette döndürüldüğünde ise ip merdiveni yukarı doğru çeker ve eski konumuna geri getirir. Bu şekilde yer tasarrufu sağlamak daha mümkün hale gelir.

Dayanıklı ve son derece kaliteli parçalardan meydana getirilen katlanabilir bir tasarıma sahiptir. Pratik kullanım imkanı sunduğu için sarmal veya düz merdiven tiplerinden çok daha fazla tercih edilir. Diğer yangın merdiven türlerinden farklı bir çalışma prensibine sahiptir.

Bu yangın merdiveni türünün çalışma prensibi merdivenin üst kısmında bulunan makara özel bir düzeneğe bağlıdır. Bu makara aşağı ve yukarı doğru hareket halindedir. Makara döndükçe sarılı olan ip merdiveni aşağı doğru iter. Bu şekilde yangın merdiveni kullanımı hazır hale gelir.  Makaraya bağlı bu özel düzenek yangın esnasında aktif hale getirilir.

Bu tür yangın merdiveninin makara sistemi büyük bir özenle hazırlanması gerekir. Aksi halde yangın esnasında tahliye işlemi zorlaşabilir. Bu konuya ek olarak yangın esnasında kişiler yangından tehlike görmese bile makara sisteminin çalışmaması halinde ya da ip kopması durumunda ciddi şekilde zarara uğrayabilir.

Makale sistemi ile çalışan bu tip yangın merdiveni güvenilir firmalar tarafından tasarlanıp yine aynı şekilde montajı yapılır. Yangın merdivenin tasarlayan firmanın bu konuyu ekseriyetle ele aldığını söylemek mümkündür.

Bu yangın merdiveni bütün binalara uygun şekilde tasarlıdır. Genellikle iki katlı binalara kurulan bu tip yangın merdiveni istenilen güvenli ortamı sağlamış olur. Kullanım açısından oldukça pratik olan bu yangın merdiveni hızlı şekilde kullanımı hazır hale getirilir.

Makaralı Yangın Merdiveni Ne İşe Yarar?

Makaralı Yangın merdiveni ne işe yarar, hangi durumlarda kullanılır sorusuna cevap olarak yangın merdivenin görevlerinden bahsetmek açıklayıcı bir cevap olur.

Makaralı Yangın Merdiveni Ne İşe Yarar? - Uzay Yangın

Makaralı yangın merdiveninin 3 temel görevi bulunur. Bunlardan ilki yangın esnasında kişileri güvenli şekilde yangından kaçmasına imkan sağlar. İkincisi ise sadece yangınlarda değil diğer doğal afetlerde veya acil durumlarda güvenli kaçış planını oluşturmak için kullanılır. Son olarak yangın esnasında müdahale edecek ekiplerin hızlı şekilde olaya müdahale etmesi bu şekilde zaman kazanmasına imkan sağlar.

Yangın tehlikeli bir hal almadan önce kişilerin güvenli şekilde tahliye edilmesi yangın merdivenleri ile daha hızlı ve kolay hale getirilir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Uzay Yangın
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • İkitelli OSGB Mh. Pik Dökümcüler San. Sitesi TEM 34 B Blok No:68 Başakşehir/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.