Yangın Algılama Sistemlerinin Avantajları

Yangın Algılama Sistemlerinin Avantajları konusuna genel olarak bakıldığında birden fazla avantajının olduğunu görmek mümkündür. Tehlikeli bir yangına erken müdahale edebilme fırsatı sunan bu sistem sayesinde can ve mal güvenliği korunur. Yangında oluşabilecek her türlü tehlike önlenmiş olur.

Yangın Algılama Sistemlerinin Avantajları - Uzay Yangın

Yangın sonrasında oluşabilecek büyük çaplı hasarlar en aza indirilir. Yangın çok fazla büyümeden kaçış yolları yangın sistemleri sayesinde daha rahat bir şekilde kullanılır.

Yangın algılama ve uyarı sistemleri ile yangın esnasında oluşacak tehlikelere karşı önlem almak kolay hale gelir. Yangın alarm sistemi sayesinde yangına çok kısa sürede müdahale etmek de mümkün hale gelir.

Yangın Algılama Sistemleri Nedir? Nelerdir?

Yangın algılama Sistemi Nedir sorusuna yangını erken şekilde haber veren uyarı sistemi şeklinde basitçe tabir edilebilir. Bu sistemin parçası olan duman ve ısı dedektörü, yangın butonu ve sireni gibi ekipmanlar sistemin içine dahil edilir.

Adresli Yangın Algılama Sistemi Nedir? Kısaca

Adresli yangın algılama sistemleri ile yangın durumu ve detayı ilgili birimlere hızlı şekilde aktarılır. Günümüzde pek çok alanda yer alan en kullanışlı sistemlerden biridir.

Bu sistem Merkez kısmında bulunan ve sistemi yönetimini sağlayan yangın algılama paneli bilgi gönderen çevre bileşenlerinden meydana gelir. Yangın ihbar sistemi olarak düşünülebilir.  Sisteme ait her bir parçanın kendine ait bir kimlik bilgisi vardır. Bu şekilde daha efektif bir kullanım avantajı yakalanmış olur.

Adresli Yangın Algılama Sistemi Nedir? - Uzay Yangın

Yangın Alarm Sistemi Nasıl Susturulur?

Yangın alarmını susturabilmek için yangın alarm sistemi panelleri aracılığıyla belirlenmiş şifreyi girmek ve siren ya da alarmı zarar vermeden kapatmak gerekir. Daha sonra panelde yer alan dedektörleri iptal etmek gerekir.

Yangın Algılama Sistemleri Kaça Ayrılır?

Yangın algılama sistemleri kaça ayrılır sorusuna yanıt olarak ikiye ayrıldığını söylemek mümkündür. Konvansiyonel ve adres sistemler şeklinde ikiye ayrılan yangın algılama sistemlerinin avantajları ile yangın daha hızlı  kontrol altına alınabilir.  

Konvansiyonel sistemlerin yerine adresi sistemler geldiği için bu sistemlerin kullanılmadığını söylemek mümkündür. Analog ve interaktif olarak ikiye ayrılan adresli sistemler arasında yer alan analog yangın algılama sistemi, günümüzde pek çok bina tarafınca kullanılır.

Yangın Algılama Ve Uyarı Sistemlerinin Temel Bileşenleri Nelerdir?

Yangın algılama ve uyarı sistemlerinin temel bileşenleri nelerdir sorusuna yanıt olarak  ısı ve duman dedektörleri, çeşitli alarm butonları ve ikaz elemanlarından oluşur. Isı ve duman dedektörleri alev gaz duman gibi belirtileri algılayarak bu bilgileri panele iletir.

Yangın algılama ve uyarı sistemleri periyodik bakım yapılarak sistemin daha doğru şekilde çalışması mümkün hale gelir.

Yangın algılama sistemi yangını kontrol altına almayı kolay hale getiren bir sistem olduğu için hayatı bir öneme sahiptir.

Yangın Algılama Ve Uyarı Sistemlerinin Temel Bileşenleri Nelerdir? - Uzay Yangın

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemi Nedir? Nelerdir?

Konvansiyonel yangın algılama sistemi nedir sorusuna cevap olarak yangın başladıktan sonra  dedektörlerin almış olduğu belirtiler panele aktarılır. Daha sonra bu aktarım ile siren yada flaşör devreye girer. Bu sistemin adına konvansiyonel yangın algılama sistemi denir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Uzay Yangın
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • İkitelli OSGB Mh. Pik Dökümcüler San. Sitesi TEM 34 B Blok No:68 Başakşehir/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.