Yangın Kapısı Seçimi Neye Göre Olmalı?

Yangın kapısı seçimi son derece önemlidir. Yangın esnasında kolay şekilde tahliye olmaya imkan sağlaması nedeniyle can ve mal kayıpları en aza iner. Yangın kapıları bulundukları duvarın yangına dayanma süresinden daha fazla dayanma kapasitesine sahip olması gerekir.

Sınırlandırılacak olursa dayanıklılığının 4/3 gibi bir orana sahip olması gerekir. Aynı şekilde yangın kapısı ölçüleri yönetmelik kapsamında uygun, sağlam ve kullanışlı olması gerekir. Yangın Yönetmeliği 2023 yılında da yine aynı orana sahiptir.

Yangın Kapısı Seçimi Neye Göre Olmalı? - Uzay Yangın

Sıcak ya da soğuk dumanı içeriye sızdırmayan yangın kapısı özellikleri sayesinde yangın tehlikesi en aza iner. Yönetmelik kapsamında binalara uygun aralıklarla konulmuş yangın kapıları yangın tahliye planını daha kolay uygulanabilir hale getirir.

Yangın Çıkış Kapıları Nasıl Olmalıdır?

Yangın çıkış kapıları nasıl olmalıdır sorusuna yanıt olarak yangın çıkış kapılarını en az 80 santim genişliğe 200 santim yüksekliğe sahip olması gerekir. Kapının eşiğinin olmaması ve kolay açılıp kapanması gerekir. Yangın kapısı standart ölçüleri ele alındığında bu genişlik 90 santim olabilir.

Yangın kapısı yönetmeliği uyarınca tahliye planına uygun yerlerde bulunması gerekir.  Dayanıklı olması ve yangın kapısı TSE standartları tarafınca test edilmiş olması gerekir.

Yangın Çıkış Kapıları Nasıl Olmalıdır? - Uzay Yangın

Yangın Kapısı Kaç Kilo Olmalı?

Yangın kapısı kaç kilo olmalı sorusuna cevaben  standart olarak üretilmiş olan yangın kapılarının ortalama olarak 70 kilogramın üzerinde olması gerekir. Bu ağırlık kapının yapımında kullanılan malzemeler ile değişiklik gösterebilir.

Kullanılan malzemelerin son derece dayanıklı ve kullanışlı olması gerekir. Her bir kapının iç ve dış donanım özellikleri kapının net ağırlığını değiştirebilir niteliktedir.

Yangın Kapısı Kaç Metrede Bir Olmalı?

Yangının kapısı kaç metrede bir olmalı sorusu ile bir binada yangın kapısından kaç tane olmalı gibi sorular sıklıkla akıllara gelir.  Konut olarak kullanılan binalarda bina boyu 30 metreyi aştığında her katta en az 2 tane yangın merdiveninin bulunması gerekir.

Binanın tasarımına göre yangın kapıları kolay ulaşılabilir alanlarda bulunması gerekir. Yangın tahliye planını eklenen yangın kapıları plan üzerinde gösterilmesi ve acil durumda çıkış kapılarını gösteren tabelaların olması gerekir.

Konuya ek olarak yangın çıkış kapısı sayısı kat olarak ele alındığında iki ve aralarında en fazla 30 metrelik mesafe bulunması gerekir.

Yangın merdiveni kapısı hırsızlık olaylarına karşı da dirençli olması gerekir. Bunun için içeriden açılan yangın kapılarının kullanılması gerekir.

Yangın Kapısı Kaç Metrede Bir Olmalı? - Uzay Yangın

Yangın Kapısı Rengi Ne Olmalı?

Yangın kapısı rengi ne olmalı diye merak edenlere kısaca yanıt vermek gerekirse genellikle kapılar beyaz, siyah, kırmızı ve yeşil renklidir. Günümüzde artık her renkten yangın kapıları üretilse de genel olarak bu renkler tercih edilir. Özellikle yangın çıkış kapısını gösteren tabelaların yeşil renkli olması evrensel bir renk olarak bilinir. Yeşil renk tıpkı kırmızı gibi bir acil durum rengidir. 

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Uzay Yangın
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • İkitelli OSGB Mh. Pik Dökümcüler San. Sitesi TEM 34 B Blok No:68 Başakşehir/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.