Yangın Nedenleri ve Etkenleri

Yangınlar birçok sebepten dolayı çıkarak çeşitli felaketlere de yol açan ve birçok tehlikeyi içerisinde barındıran felaketlerdir. Yangın nedenleri ve etkenleri araştırıldığında daha çok insandan kaynaklı olarak yangınların meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte yangınlar doğa olaylarından ya da çeşitli etkenlerden dolayı da meydana gelebilir.

Yangın Nedenleri ve Etkenleri - Uzay Yangın

Buna göre yangın nedenleri olarak şunları sıralamamız mümkündür:

  • İhmal
  • Kazalar
  • Sıçrama
  • Doğa olayları
  • Sabotaj
  • Bilgisizlik
  • Korunma önlemlerinin alınamaması

Tüm bu nedenler yangınlara sebebiyet vermekle birlikte yangın felaketleri nedeniyle de insanların can ve mal kaybı yaşamasına da zemin hazırlamaktadır. Son derece etkili ve yüksek tehlikelere de sahne olan yangınların söndürülmesi için de birden çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin ele alınarak yangınların bertaraf edilmesi de mümkündür.

Yangınların Sebepleri

Yangınların sebepleri araştırıldığında onlara bulguya rastlayabiliriz Yangınların nerede ve nasıl çıktığıyla alakalı olarak birden çok sebep de öne sürebiliriz. İhmal ve insanlardan kaynaklı olarak yangınların meydana gelmesi de yine bu alanda kişilerin daha da dikkatli olması gerektiğinin önemi vurgulanır. 

Yangınların Sebepleri - Uzay Yangın

Yangın sebepleri kapsamında özellikle de kişilerin fırın, ocak gibi ateş yanan yerleri unutması, elektrik kaçaklarına yer verilmesi, yemek pişirirken kızarmış yağların yanması ve daha birçok olay yangınlara sebebiyet verebilir. Bu gibi yansın sebepleri fazlasıyla görülmekle birlikte kişilerin bunlara karşı çeşitli tedbirleri de almaları gerekmektedir.

Evde Yangın Sebepleri

Yangınlar daha çok evlerde ya da işyerleri gibi kapalı alanlarda meydana gelmektedir. Bu gibi alanlarda yangınların çıkış nedeni araştırıldığında ise daha çok yukarıda bahsettiğimiz üzere ocağın açık bırakılması, kablo temassızlığından kaynaklı elektrik yangınları, soba yangınları ve daha birçok sebep.

Ev de Yangın Sebepleri - Uzay Yangın

Bu gibi sebepler evlerde ihmalin dışa vurulmuş hali olarak da açıklanabilir. İhmal göstererek yangınlara sebep olan bu gibi etkenlerin mutlaka en aza indirgenmesinde de yarar vardır. Buna göre özelikle de evlerde çıkabilecek yangınlar karşı kişilerin fazlasıyla profesyonel davranması gerekmektedir. Çeşitli birçok yangın söndürme sistemi başta olmak üzere tüm söndürme yöntemleri denenerek yangınlar bertaraf edilebilir. Evde yangın sebepleri araştırılarak da bu sebeplere karşı önlemler alınmalıdır.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Uzay Yangın
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • İkitelli OSGB Mh. Pik Dökümcüler San. Sitesi TEM 34 B Blok No:68 Başakşehir/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.