Karbondioksitli Yangın Söndürme Sistemleri

Yangınlara karşı en etkili söndürme türlerinden biri olan karbondioksitli yangın söndürme sistemleri, ortamdaki oksijen yüzdesini düşürerek alevlerin yayılma grafiğini düşürmektedir. Oksijen ile teması kesilen yangının ısısı düşmekte ve nihayetinde sönmektedir.

Ortamdaki sıcaklık azaldığı ve karbondioksit miktarı artıp oksijen miktarı düştüğü için canlılar için tehlikeli bir durum oluşmaktadır. Bu yüzden canlıların olmadığı yerler için tasarlanmalı veya müdahale başladığında ortamdaki canlılar tahliye edilmelidir.

10 Kg Co2 Yangin Sondurme Tupu Fiyatlari
2 Kg Co2 Yangin Sondurme Tupu Fiyatlari
Co2 Otomatik Yangin Sondurme
Co2 Yangin Tupu Fiyatlari
Co2 Yangin Tupu Kullanma Talimati
Karbondioksitli Sondurme Sistemi Lykaa
Co2 Yangin Tupu Nedir
Karbondioksit Yangin Sondurmede Kullanilirmi

Uluslar arası standartlarda malzemeler kullanarak elde ettiğimiz yangın söndürme sistemlerinin kontrol ve bakımını da üstlenmekteyiz. Belirli aralıklarla yaptığımız kontrollerde tespit edilen aksaklıklar en kısa sürede giderilmekte ve yangına karşı korumasız kalmanız önlenmektedir.

Karbondioksitli Yangın Söndürücü Özellikleri

Büyük yatırımların söz konusu olduğu işletmelerde kullanıldığı için karbondioksitli yangın söndürücü özellikleri son derece önem arz etmektedir. TSE skalasına uygun olarak üretilmeli ve kullanılan yardımcı birimler de aynı kalitede olmalıdır.

Karbondioksitli yangın söndürücülerin genel özellikleri;

 • Çok seri söndürme özelliğine sahiptir
 • Kullanımı ile ortaya çıkan gazlar sera etkisi oluşturmamaktadır
 • Bölgesel uygulamalarda çok etkilidir
 • Canlıların olmadığı bölgelerde kullanılması önerilmektedir
 • Geniş alanlarda nüfus etmiş yangınlarda kullanımı etkilidir
 • Elektriksel olarak yalıtım özelliğine sahiptir
 • Kullanımı sırasında ortaya çıkan tozlardan korunmak için maske takılması önerilir
 • Yeniden dolum maliyeti düşüktür
 • En fazla 60 saniye içinde sistem boşaltımı gerçekleşmektedir

Co2 Yangın Tüpü Fiyatları

Piyasada en fazla kullanılan yangın tüpleri olması Co2 yangın tüpü fiyatlarının cazip olmasıyla da ilişkidir. Çeşitli ağırlıklarda üretilen ve yeniden dolum maliyeti çok uygun olan C02 yangın tüpleri, trafolarda, güç nakil odalarında, boya kabinlerinde, kablo yollarında, elektrik kontrol odalarında ve yanıcı sıvı depolama alanlarında kullanılmaktadır.

Kullanım alanı çok geniş olduğu için Co2 yangın tüpü fiyatları da piyasa koşullarına göre gayet uygun bulunmaktadır. El altında hızlı kullanım amacıyla bulundurulan ve kullanımı konusundan muhakkak eğitim gerektiren Co2 yangın tüplerinin basınç kontrolü de düzenli olarak yapılmalıdır. Basınç değerlerinin incelenmesi konusunda işletmedeki personellerden biri görevlendirilmelidir.

Co2 Yangın Tüpü Nedir

İçerisinde söndürme gazı olarak karbondioksit bulunduran ve piyasada çeşitli kilolarda bulunan yangın tüpleri Co2 yangın tüpleri olarak adlandırılmaktadır. Karbondioksitli yangın tüpleri dışında kuru kimyevi tozlu, halojenli, köpüklü ve kuru metal tozlu yangın tüpleri de çeşitli yangın türlerinde gösterdikleri performansa göre kullanılabilmektedir.

Genel olarak Co2 yangın tüpleri çok amaçlı söndürücüler olarak bilinir. Katı, sıvı ve gaz yangınlarında etkili söndürme işlemi gerçekleştirmektedir. Yangının oksijen ile irtibatını kesme genel prensibine göre müdahale etmektedir. Oksijen ile irtibatı kesilen alevler kısa zamanda bertaraf olmakta ve yangının büyümesi nihayete ermektedir.

4 metreye kadar püsküren ve saniyeler içerisinde yangına boşaltılabilen bir basınca sahip olan Co2 yangın tüplerini kullanırken solumamaya özen göstermek gerekir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Uzay Yangın
Web Tasarım: Akademi Grafik 

 • İkitelli OSGB Mh. Pik Dökümcüler San. Sitesi TEM 34 B Blok No:68 Başakşehir/İstanbul
 • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.