Yangın Merdiveni Ne İşe Yarar?

Yangın olaylarında insanların güvenliği son derece önemlidir. Yangın çıkması durumunda öncelik, kişilerin binadan tahliye edilmesi ve güvenli bir kaçış için gerekli tüm yangın güvenlik önlemlerinin alınmasıdır. Yeterli kaçış yolları ve yangın merdivenleri, bir yangın sırasında kişilerin güvenli bir şekilde tahliye edilmesini sağlamanın yanı sıra olaya müdahale eden itfaiyecilere erişim sağlamak için bir binanın çok önemli üniteleri arasında yer almaktadır.

Yangın Merdiveni Ne İşe Yarar? - Uzay Yangın

Binadan kaçış yolunu planlanırken, yangın ve dumana karşı korunan yeterli sayıda çıkış sağlanması çok önemlidir. Merdivenler ve asansör alanları, yangının diğer katlara yayılmasını önleyecek şekilde stratejik olarak konumlandırılmalıdır. Kaçış yollarının planlanması, binanın genel tasarımı ve yüksekliği ile içerideki kişi sayısını dikkate almalıdır. Yangın güvenliğini sağlamak için sadece merdivenler ve yangın merdivenleri değil, tüm çıkış yolları yangına dayanıklı ve korunaklı şekilde inşa edilmelidir.

Mimari Tasarımda Yangın Merdiveni

Uygun bir kaçış yolu, "bir bina veya yapı içindeki herhangi bir noktadan zemin seviyesindeki sokağa kadar eksiksiz, kesintisiz yol" olarak tanımlanır. Bu rota şunları içerir:

a) Müstakil odalardan veya müstakil zemin katlardan çıkışlar,

b) Her katta koridor ve benzeri geçitler,

c) Zemin kata çıkan merdivenler,

d) Zemin kattaki merdivenden bina çıkışına giden yollar,

e) Zeminin alt kenarından 120 cm içinde olan pencereler,

f) Zorunlu hallerde, dış kattan en fazla 3 m yukarıda bulunan bina dışında güvenli bir bölgeye açılan pencereler kaçış yolu olarak kabul edilebilir.

Yangın merdivenleri, yangın durumunda kişilerin tahliyesi için özel olarak tasarlanmıştır. Kapsamlı bir kaçış yolları sisteminin bir parçasıdır ve kaçış yolunun diğer unsurlarından bağımsız olarak tasarlanamazlar. Yeterli sayıda yangın merdiveni varsa, binada yangın anında da kullanılabilen sıradan merdivenler ek yangın kaçış yolları olarak değerlendirilebilir.

Mimari Tasarımda Yangın Merdiveni - Uzay Yangın

Kamuya açık yapılarda her oda veya müstakil alan en az bir kapı ile bir koridora bağlanmalıdır. Dış bağlantısı olmayan, sadece bir odadan diğerine açılan odalar yapılmamalıdır. Büyük bir oda veya alan, alanın doluluğuna uygun, ikiden az olmamak üzere yeterli sayıda kaçış yoluna sahip olmalıdır. Bu kaçış yollarının girişleri odanın herhangi bir noktasından 45 dereceden daha az bir açıyla görünmemelidir. Ayrıca kaçış yolları korunan bir alana ulaşmak için diğer binalardan geçmemeli ve genişlikleri en az 180 cm olmalıdır.

Yangın Kaçış Merdiveni Özellikleri

Yangın kaçış merdivenleri, bir binanın yangın güvenlik planının önemli bir parçasıdır ve acil bir durumda bina sakinlerine hızlı ve güvenli bir çıkış sağlar. Bu yüzden hangi niteliklere sahip olması gerektiği teknik olarak değerlendirilmelidir.

Uzunluk: Yangın merdiveni uzunluğu, binanın en üst katından zemine kadar ulaşacak uzunlukta olmalıdır. Merdivenler tipik olarak 3 ila 15 metre arasında değişen uzunluklarda gelir.

Kapasite: Yangın kaçış merdivenleri belirli bir ağırlık kapasitesini taşıyacak şekilde tasarlanmalıdır. Seçtiğiniz merdivenin tüm potansiyel yolcuların ağırlığını güvenli bir şekilde destekleyebileceğinden emin olun.

Dayanıklılık: Bir yangın kaçış merdiveni, çeşitli etkenlere maruz kalmaya dayanabilecek dayanıklı malzemelerden yapılmalıdır. Çelik, alüminyum veya diğer korozyona dayanıklı malzemelerden yapılmış merdivenler ideal olmaktadır.

Yangın Kaçış Merdiveni Özellikleri - Uzay Yangın

Kullanım kolaylığı: Acil bir durumda, bir yangın kaçış merdiveninin kullanımının kolay olması çok önemlidir. Yaşları veya fiziksel yetenekleri ne olursa olsun tüm kullanıcılar tarafından hızlı ve kolay bir şekilde açılabilecek merdivenler inşa edilmelidir.

Stabilite: Merdiven, açıldığında kayma veya devrilme riski olmadan sabit ve güvenli olmalıdır. Binaya tutturmak için kaymaz basamaklı ve sağlam kancalı veya braketli merdivenler monte edilmelidir.

Bakım: Yangın kaçış merdivenlerinin düzenli bakımı ve muayenesi, iyi çalışır durumda kalmalarını sağlamak için çok önemlidir. Aşınma ve yıpranma belirtileri olup olmadığını kontrol edin ve hasarlı veya aşınmış bileşenleri değiştirmek için ilgili firma ile iletişime geçmek gerekir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Uzay Yangın
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • İkitelli OSGB Mh. Pik Dökümcüler San. Sitesi TEM 34 B Blok No:68 Başakşehir/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.