Yangın Merdiveni Planları

Yangın merdiveni, yangınları önlemek ve kontrol altına almak için yangın kapılarıyla birlikte yaygın olarak kullanılan temel bir güvenlik önlemidir. Bu merdivenler, insanları bir binadan hızlı bir şekilde tahliye etmek için tasarlanmıştır ve diğer acil durumlarda da kullanılabilir. Maksimum etkinlik sağlamak için her binanın özel yapısına göre uyarlanmış yangın merdivenlerini seçmek ve üretmek önemlidir. Bunu sağlamak için her türlü yangın merdiveni endüstri standartlarına uygun olarak üretilmelidir.

Yangın Merdiveni Planları - Uzay Yangın

Üretimde yaygın olarak kullanılan iki tip yangın merdiveni vardır: z tipi ve dairesel merdivenler. Z tipi merdivenler genellikle çok katlı binalarda tercih edilirken dairesel merdivenler az katlı konutlar için daha uygundur. Ancak yangın merdivenlerinin etkili olabilmesi için günlük yaşamda yanlış kullanımlarının engellenmesi önemlidir. Ne yazık ki, insanların zaman içinde binaların içindeki merdivenleri depolama alanı olarak kullanması yaygın hale geliyor ve bu da yangın kaçış yolları olarak işlevlerinden ödün verebiliyor.

İnsanlar genellikle binaların içinde ve dışında yangın kaçış alanlarını, acil durum çıkışları olarak amaçlanan işlevlerini engelleyebilecek çeşitli öğeler için depolama alanları olarak kullanırlar. Örneğin, dış mekan yangın merdivenleri çiçekler, saksılar ve elbise askıları gibi eşyalarla doldurulabilir. Ayrıca, bazı bina sakinleri, yangın sırasında tehlikeli olabilecek hırsızlığı önlemek için yangın merdiveni kapılarını kilitleyebilir. Yangın merdivenleri için çıkış noktası görevi gören yangın kapıları, içeriden açılacak şekilde tasarlandığından özel bir önlem gerektirmez. Ancak hem yangın merdivenlerinin hem de kapıların yüksek kaliteli malzemelerden ve güvenlik yönetmeliklerine uygun olarak inşa edilmesini sağlamak çok önemlidir.

Yangın Merdiveni Planı Nasıl Oluşturulur?

Yangın merdiveni üretimi ile ilgili en son kılavuz ve standartlara yangın merdiveni yönetmeliği üzerinden erişilebilir. Bu yönetmeliğe göre, azami 50 kişi kapasiteli binalarda merdiven çıkış genişliği 80 cm, 200 kişiden fazla olan alanlarda ise genişlik 150 cm'ye çıkarılmalıdır. 200'den fazla kişinin bulunduğu binalarda, tahliye için ek alan yaratmak amacıyla yangın çıkış kapısında değişiklikler yapılabilir.

Yangın Merdiveni Planı ile Sağlıklı Tahliye - Uzay Yangın

Yangın merdiveni bina içinde bulunduğunda, güvenlik amacıyla havalandırma bacası kullanılmalıdır. Ayrıca yangın merdiveni yapımında kullanılan tüm malzemelerin yangına en az 90 dakika dayanabilmesi gerekmektedir. Yangın durumunda merdivenin bulunduğu bölüme çıkan duman geçidi varsa binanın elektrik sisteminden bağımsız çalışan mekanik havalandırma sistemi kullanılmalıdır.

Bina dışında bulunan yangın merdivenleri, tahliye sırasında düşme, kayma gibi kazaları önlemek için korkuluklu olarak tasarlanmalıdır. Merdivenlerin sonundaki çıkış kapısı, güvenli ve etkili bir kaçış için kolayca açılmalıdır. Özellikle bodrum kattaki çıkış kapısı, yangın anında can ve mal kaybı riskini azaltmak için zamanında müdahale çok önemli olduğundan, itfaiyecilerin kolayca girip çıkabileceği şekilde boyutlandırılmalıdır.

Yangın Merdiveni Planı ile Sağlıklı Tahliye

Dış yangın merdivenleri, bina güvenliği için çok önemlidir ve her türlü yangın acil durum merdiveni, bir yangın durumunda bina sakinlerinin güvenliğini sağlamada önemli bir rol oynar. Kazaların meydana gelmemesi için gerekli tüm parçaların düzenli olarak yenilenmesi ve bakımlarının yapılması esastır.

Yangın Merdiveni Planı Nasıl Oluşturulur? - Uzay Yangın

Dairelerin ve çok işlevli konutların güvenliği, büyük ölçüde yangın kaçış merdivenlerinin kalitesine bağlıdır. Bir yangın durumunda, bu armatürler bir kaçış yolu olarak çok önemlidir ve yangından kaçış sertifikası için gerekli standartları karşılamalarını sağlamak amacıyla düzenli olarak bakımları yapılmalıdır. Binanın büyüklüğüne bağlı olarak, zemin seviyesinden yangın kaçış çıkışları ve harici çıkış merdivenleri gibi diğer yöntemler de binadakileri güvenli bir şekilde tahliye etmek için kullanılabilir. Merdivenler ve balkonlar da dahil olmak üzere, öncelikle metalden yapılmış dış yangın kaçış sistemleri, hava koşullarına karşı hassastır ve zamanla uygun şekilde korunmazlarsa insanları korumak için tasarlandıkları yangınlar kadar tehlikeli hale gelebilir.

Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır. Uzay Yangın
Web Tasarım: Akademi Grafik 

  • İkitelli OSGB Mh. Pik Dökümcüler San. Sitesi TEM 34 B Blok No:68 Başakşehir/İstanbul
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.